Roudná
Obec Roudná se nachází v okrese Tábor v Jihočeském kraji, asi 5 km na jih od Plané nad Lužnicí. Žije v ní kolem 569 obyvatel. Na západ od Roudné protéká směrem na severovýchod řeka Lužnice, na které je vodní dílo s elektrárnou.
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1381.
Nejznámější kulturní památkou je kostel sv. Jana Nepomuckého nacházející se v Janově, který byl vystavěn v roce 1712, byl opatřen třemi zvony a vysvěcen o čtyři roky později v roce 1716. Kostel původně barokní byl přestavěn do dnešní podoby dle návrhu A. Nového z Rychnova nad Kněžnou. V jeho těsné blízkosti se nachází kaple zasvěcená sv. Marii Pomocné. Kostel se stal náboženským centrem okolních obcí (Roudná, Sedlečko, Myslkovice, Košice, Doubí), byl u něho vybudován hřbitov, postavena fara a v roce 1726 bylo při kostele zřízeno kaplanské místo. Na tomto hřbitově jsou uloženy ostatky neznámého vězně koncentračního tábora nalezené v zimě roku 1944/45 po průjezdu vlaku transportu smrti za zastávkou Roudná. Evidovanou kulturní památkou je v Janově také mohutná lípa před čp. 15.
V obci Roudná, v domě č.p. 7, žil v závěru života Jindřich Kàan z Albestů (29. května 1852 Tarnopol - 7. března 1926 Roudná), uváděný též s počeštěným příjmením Káan, případně jako Jindřich z Káanů, Henri de Kàan nebo Heinrich von Kàan, byl český klavírní virtuos, hudební skladatel a pedagog. Byl žákem Josefa Proksche a Viléma Blodka. V letech 1889–1918 vyučoval klavírní hru na pražské konzervatoři, od roku 1907 tam zastával funkci ředitele; zasloužil se o zlepšení její umělecké úrovně i materiálního zajištění. Vytvořil koncertní transkripce českých skladeb (zejména Bedřicha Smetany). Závěr života strávil v obci Roudná u Soběslavi. Zemřel zde 7. března 1926, pohřben byl v nedaleké obci Janov. V roce 1983 byla urna s jeho ostatky uložena do rodinného hrobu na pražský Hřbitov Malvazinky, hrob č. 238, sekce A II.
Další významnou osobností obce Roudná, osady Janov byl český matematik, učitel a spisovatel p. František Josef Studnička (narozen 27. června 1836 v Janově). František Josef Studnička byl český matematik, učitel a spisovatel. Dodnes zde visí na zdi původní základní školy pamětní deska na jeho památku. Středoškolská léta strávil František Josef Studnička na gymnáziu v Jindřichově Hradci. Již na gymnáziu našel zalíbení, také díky svému učiteli Edvardu Schöblovi, v přírodních vědách, zejména matematice a fyzice. Byl ženat s Josefinou (rozenou Pospíšilovou, 1836–1913), se kterou měl v letech 1869–1884 celkem 6 dětí. Z nich nejstarší syn v roce zemřel, další syn – František (1870–1955) se stal profesorem na brněnské technice.
Vysokou školu ukončil získáním doktorátu filozofie v roce 1861 a současně téhož roku vykonal i zkoušku učitelské způsobilosti, čímž dosáhl učitelské aprobace z matematiky a fyziky. Vzhledem k tomu, že během pobytu ve Vídni onemocněl astmatem, vrátil se na radu lékaře do Čech a rok působil jako soukromý učitel v místě nedaleko svého rodiště. V roce 1862 byl Studnička jmenován suplujícím profesorem na německém vyšším gymnáziu v Českých Budějovicích. Dekretem ze srpna roku 1871 byl František Josef Studnička jmenován řádným profesorem matematiky na Karlo-Ferdinandově univerzitě, kde od září téhož roku zahájil své přednášky. Když v roce 1882 došlo k rozdělení pražské univerzity na českou a německou, stal se Studnička prvním děkanem české filozofické fakulty. Ve školním roce 1888–1889 zastával pak na české univerzitě úřad nejvyšší, a to úřad rektora. Na pražské univerzitě Studnička zůstal až do své smrti.
Roudnou protéká řeka Lužnice. Kromě ní se v obci nacházejí ještě dvě vodní jezera bývalých pískoven o rozloze cca 4 ha. Díky své poloze a dvěma autokempům je obec v letních měsících hojně navštěvována rekreanty a rybáři.
Snahou současného vedení obce je zapsat se do historie naší malebné obce a to nejen vytvořením znaku a vlajky obce Roudná.
Znak je popsán znalcem pro heraldiku a vexilologii jako zeleno- červeně polcený štít se stříbrným sníženým hrotem, se dvěma modrými vlnitými břevny. Nahoře vpravo zlatá vztyčená lipová ratolest se třemi listy a plodenstvím, vlevo volný stříbrný kvádrovaný most s jedním obloukem.
Vlastními slovy, znak je součástí obce, protože ji tvoří lipová ratolest, ta představuje památnou lípu, kvádrovaný most vyjadřuje, že obec Roudná vznikla jako železničářská obec a modré vlnky, ty jsou symbolem našich oblíbených pískoven a řeky Lužnice.
Od roku 2016 Zastupitelstvo obce Roudná zrealizovalo pomocí dotačních titulů a vlastních zdrojů rozšíření vodovodních a kanalizačních sítí, úpravu veřejného prostranství, chodníky, rekonstrukci Zahradní ulice, opravu kapličky v Roudné, kaple v Roudné Janově a výstavbu kolumbárních stěn. Chloubou místního hřbitova je chodník z lámaného kamene a provedené osvětlení sloupovými lampami.
V obci Roudná máme zrekonstruovanou prodejnu smíšeného zboží, kterou provozuje obchodní družstvo Jednota Tábor. K tomuto objektu se Zastupitelstvu obce podařilo přistavit budovu Komunitního centra, která byla částečně financována z Integrovaného regionálního operačního programu. Toto centrum slouží místním občanům a spolkům ke společnému setkávání a rozvoji komunitního života. Globálním cílem projektu bylo zvýšit kvalitu života osob z cílových skupin (osoby sociálně vyloučené, osoby ohrožené sociálním vyloučením a zdravotně postižené osoby) a to vytvořením vhodného prostředí, které v konečné fázi vytvoří odpovídající sociální interakci.
V obci vyrostlo několik dětských a sportovních hřišť, které slouží nejen našim nejmenším a slouží jejich aktivitám.
Současně byla zrekonstruována budova obecního úřadu, kde vzniklo zázemí pro Dětskou skupinu Korálky. Od roku 2019 probíhá v těchto prostorech vždy v letních měsících i Příměstský tábor Barevné léto. Obě tyto aktivity jsou podporovány dotací MPSV a Evropskou unií a cílem projektu je rozšíření služeb péče o dítě v obci Roudná a zlepšení podmínek pro zaměstnanost žen s dětmi.
V obci Roudná bylo zrekonstruováno veřejné osvětlení na LED svítidla a tím došlo k velké úspoře nákladů obce.
Rekonstrukcí prochází i obecní kemp Pohoda, kde byla provedena výměna oken a dveří v restauraci, zateplení terasy, nové oplocení celého areálu kempu a částečné opravy chatek.
Směrem ke Kubelce, na Doubí a k Jasance bylo vysázeno za pomoci Pozemkového úřadu několik krásných alejí.
V letošním roce 2021 je připravována realizace prodloužení a oprava vodovodních sítí a umístění minigolfových prvků na veřejném prostranství u Komunitního centra Roudná.
Rok 2022 byl zahájen rekonstrukcí kempu Pohoda. Realizováno bylo prodloužení vodovodního a kanalizačního řadu v kempu, rekonstrukce herních prvků, výměna starých obytných buněk za rekreační obytné kontejnery. Zrekonstruován byl prostor restaurace a sociálního zařízení Rondo. Nově byly z dotace Jihočeského kraje zhotoveny sloupky na připojení ke zdroji elektrické energie. Realizovány byly v kempu i sloupová svítidla a led veřejné osvětlení.
V roce 2023 byla v obci Roudná realizována stavba komunikace v ZTV Janově, z dotačních titulů byly pořízeny 2 digitální úřední desky, které zajišťují potřebnou informovanost občanů.
Rok 2024 z dotačních titulů Jihočeského kraje přinesl obyvatelům obce výměnu sloupů a vedení veřejného osvětlení a obnovu vodovodního řadu v ulici k pískovně.
Roudná 46
392 01 Soběslav
Telefon: +420 723 907 696
E-mail: obec@obecroudna.cz
Pondělí8:00 - 12:0018:00 - 20:00
Úterý8:00 - 12:00
Středa8:00 - 12:0014:00 - 17:00
Čtvrtek8:00 - 12:00
Pátek8:00 - 12:00