Současnost

Sobota Polojasno až oblačno s dešťovými přeháňkami 21/17 °C
Neděle Skoro jasno 27/13 °C
Pondělí Oblačno 31/15 °C
Úterý Polojasno až oblačno s dešťovými přeháňkami 24/16 °C

dotace

dotace

dotace

Změna velikosti písma

Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Aktuální informace pro občany > Výstraha

VýstrahaDatum konání:
včera
Datum ukončení:
dnes

VÝSTRAHA ČHMÚ
VÝSTRAHA PŘEDPOVĚDNÍ POVODŇOVÉ SLUŽBY ČHMÚ


Zpráva č. 000213
Odesláno: 24.6.2022 11:47:32
Zpráva aktualizuje předchozí zprávu č. 000212 vydanou 23.06.2022 v 12:32:08 hodin
Územní platnost: ORP Soběslav


Meteorologická situace: Během pátku (24. 6.) postoupí do střední Evropy brázda nízkého tlaku vzduchu a s ní spojená studená fronta se bude vlnit nad naším územím.

Velmi Extrémně silné bouřky

Vysoký Extrémní st. nebezpečí

24.6. 12:00

 - 

25.6. 10:00
25.6. 08:00

Popis: Očekává se ojedinělý výskyt velmi extrémně silných bouřek. V jednotlivých bouřkách bouřek, které budou ve druhé polovině noci přecházet většinou do deště. Bouřky budou doprovázené zejména přívalovými srážkami s krátkodobými úhrny kolem 50 mm, v kombinaci bouřek a deště může ojediněle spadnout lokálně napršet i přes 50 mm za krátké časové období (hodina až několik málo hodin). kolem 100 mm. Bouřky mohou být doprovázeny i kroupami a nárazy větru kolem 70 km/h. V oblastech zasažených přívalovým deštěm bude docházet k rychlému odtoku vody z krajiny a prudkému rozvodnění menších toků a suchých koryt.

Doporučení: Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo i jejich zanesení unášeným materiálem apod. Nebezpečí představují také kroupy a blesky. Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě apod. dopravě. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami. Nutno zabezpečit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty apod. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Při řízení vozidla Doporučuje se nevyjíždět, v bouřce případě nutnosti jízdy snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně. Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupech z meteorologických radarů na internetu ČHMÚ www.chmi.cz nebo v aplikaci mobilního telefonu.

 

Povodňová bdělost pohotovost

Nízký Vysoký st. nebezpečí

24.6. 12:00
24.6. 18:00

 - 

25.6. 12:00

Popis: Od pátečního odpoledne V pátek večer a zejména v noci z pátka na sobotu očekáváme přívalové srážky, které mohou velmi rychle zvednout hladiny, hlavně menších toků, až na vyšší povodňové stupně. Na menších územích hrozí i překročení stavu ohrožení (3. SPA). Vzestupy s charakterem přívalové povodně hrozí zejména jsou více pravděpodobné v první polovině noci z pátka na menších tocích sobotu a to zejména v oblastech s členitějším terénem, tzn. na horách a v pahorkatinách. K vzestupům s dosažením nižších povodňových stupňů může dojít i na středních a větších řekách. Pro upřesnění vývoje sledujte aktualizované předpovědi a výstrahy ČHMÚ.

Doporučení: Vzestupy hladin řek, kdy se voda ještě nevylévá v některých řekách se může vylévat z břehů. břehů do okolní krajiny. Možnost zvýšeného odtoku vody a snížení stability stromů v podmáčené půdě. Možnost průtoků vody přes komunikace, riziko aquaplaningu. Doporučuje se sledovat vývoj situace a jeho prognózu (na www.chmi.cz nebo v médiích). Uposlechnout pokynů povodňových orgánů, policie a Hasičského záchranného sboru. Připravit se na možnost vzniku povodně. Vyvarovat se koupání, plavání, jízdy lodí a pohybu apod. v korytě toku. toku a bezprostředním okolí. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů.