Současnost

Úterý Oblačno až zataženo s občasným deštěm 8/4 °C
Středa Oblačno 6/3 °C
Čtvrtek Skoro jasno 10/0 °C
Pátek Polojasno 11/2 °C

dotace

dotace

dotace

Změna velikosti písma

Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Aktuální informace pro občany > VÝSTRAHA ČHMÚ SYSTÉM INTEGROVANÉ VÝSTRAŽNÉ SLUŽBY

VÝSTRAHA ČHMÚ SYSTÉM INTEGROVANÉ VÝSTRAŽNÉ SLUŽBYDatum konání:
26.7.2021
Datum ukončení:
27.7.2021

 

VÝSTRAHA ČHMÚ
VÝSTRAHA PŘEDPOVĚDNÍ POVODŇOVÉ SLUŽBY ČHMÚ


Zpráva č. 000261
Odesláno: 26.7.2021 11:08:36
Zpráva aktualizuje předchozí zprávu č. 000260 vydanou 25.07.2021 v 21:38:09 hodin
Územní platnost: ORP Soběslav


Meteorologická situace: Nad střední Evropou se vlní studená fronta.

Velmi silné Silné bouřky

Vysoký Nízký st. nebezpečí

26.7. 12:00

 - 

27.7. 03:00
26.7. 24:00

Popis: Očekává Zejména odpoledne a večer se výskyt velmi silných bouřek s ojediněle vyskytnou silné bouřky doprovázené přívalovými srážkami ojediněle s úhrny kolem 50 40 mm, nárazy větru kolem 70 km/h a nebo kroupami.

Doporučení: Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým ojedinělým rozvodněním malých toků a suchých koryt, toků, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem sklepů apod. Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. větve stromů. Nebezpečí představují mohou představovat také kroupy a blesky. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě apod. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami. Nutno zabezpečit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty apod. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. předměty. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně. Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupech z meteorologických radarů na internetu ČHMÚ www.chmi.cz nebo v aplikaci mobilního telefonu.

 

Povodňová bdělost

Nízký st. nebezpečí

25.7. 21:36
26.7. 18:00

 - 

27.7. 12:00

Popis: V neděli pondělí večer a v noci z neděle na pondělí na úterý hrozí při intenzivním dešti náhlé zvednutí hladin menších toků a dosažení povodňových stupňů. Riziko dosažení vyšších povodňových stupňů (2. a 3. SPA) je sice malé, ale v oblastech s členitějším terénem (Šumava, a to zejména v jižní a východní části povodí horní Vltavy (Lipensko, Českokrumlovsko, Novohradské hory, podhůří těchto hor, Brdy a Vysočina) může dojít k odtokově nebezpečné situaci a dosažení vyšších SPA už při překročení úhrnu 30 mm za hodinu nebo 50 mm za 3 hodiny. Bouřky doprovázené ojediněle přívalových deštěm se budou na území povodí horní Vltavy vyskytovat také v průběhu pondělí. Doporučujeme sledovat vývoj hydrometeorologické situace a aktualizované předpovědi ČHMÚ.

Doporučení: Vzestupy hladin řek, kdy se voda ještě nevylévá z břehů. Možnost zvýšeného odtoku vody a snížení stability stromů v podmáčené půdě. Doporučuje se sledovat vývoj situace a jeho prognózu (na www.chmi.cz nebo v médiích). Vyvarovat se koupání, plavání, jízdy lodí a pohybu v korytě toku.